Covid-19

TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI 

1

İŞLETMENİN ADI

GÜNEŞLER TURİZM VE TİC AŞ 

2

İŞLETME ADRESİ

GOP MAH. ATATÜRK CAD. TOPÇULAR SOK NO:3 

3

İŞLETME SORUMLUSU

MUSTAFA GÜNEŞ 

4

İŞLETME CORONA VİRÜS SORUMLUSU

NUR TUNÇ GÜRLER  /  MURAT KALELİ 

5

İŞLETME CORONA VİRÜS SORUMLUSU İLETİŞİM BİLGİLERİ

0546 957 90 00     /   0543 659 80 79                       

6

İŞLETMEDE BULUNAN KAPALI ALANLAR (RESTORAN, KAFETERYA, MASAJ, SAUNA-HAMAM, YÜZME HAVUZU, MESCİT, SİNEMA, GÖSTERİ, TOPLANTI..)

KAPALI ALAN M²

AYNI ANDA EN FAZLA BULUNABİLECEK PERSONEL
(SOSYAL MESAFE DİKKATE ALINARAK)

AYNI ANDA EN FAZLA BULUNABİLECEK MÜŞTERİ
(SOSYAL MESAFE DİKKATE ALINARAK)

SIRA NO

SALON ADI

 

   

1

 RESEPSİYON

 

 1

6

2

 RESTORANT

 

 2

50 

3

 ASANSÖR

 

 1

SIRA NO

ALAN ADI

 

 

 

1

 TERAS

 

 1

14 

 

(İlgili meslek dalına göre hazırlanmış bulunan T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HSGM’nün güncel olarak hazırlamış olduğu rehbere uygun olarak https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/calisma-rehberi-afisleri.html ve https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/toplumda-salgin-yonetimi/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi/COVID 19_SALGIN_YONETIMI_VE_CALISMA_REHBERI.pdfAdreslerinden faydalanılmıştır).

» Misafir ve personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılacak/yönlendirilecek tesise en yakın sağlık kuruluşu olan, Gop Mahallaesi,Atatürk Caddesi, NO: 118 adresinde bulunan Optimed Çerkezköy Hastanesi  0 (282) 726 05 55 telefon numarası aranacak ve ayrıca kuruluşta görevli olan Dr. Ali ÇOLAK  ile irtibata geçilecektir.

» Genelge kapsamında Misafirlerin dinlemesine yönelik olan müzik yayını (canlı müzik dahil) hariç olmak üzere faaliyete başlayacak iş yerlerinde temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçla müzik yayını (canlı müzik dahil) yapılmamaktadır. 

»  İşletmemizde gazete ve dergi gibi yazılı medya aracı bulundurulmamaktadır. 

» Misafirlerimizin öncelikli olarak açık alanları kullanmaları teşvik edilmekte Misafir yoğunluğu arttığı zamanlarda kaplı alanların kullanımına gidilmektedir. 

» Tesisimizin kahvaltı salonu bölümü 07:00–10.00 arası hizmet vermektedir. 

» Tesisimizin tüm alanları 10.00 itibari ile kahvaltı bitiminden sonra dezenfekte edilmektedir. Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Servis personelimiz, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecektir. Kahvaltı hizmet tabak servisi ile masalara yapılmaktadır. Genel kullanım alanlarında yer alan çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçların kaldırılması veya misafirin servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanacaktır. Yemek masaları, sandalyeler, servis malzemeleri, menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra alkol bazlı ürünlerle hijyen temizliği yapılacaktır.

» Lobi, resepsiyon alanı ve açık alanlarda yer alan oturma/bekleme/yeme-içme alanları, kahvaltı salonu dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmiştir. Sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler almış, işaretlemeler yapılmış ve tesisimize plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecektir. 

» Tesis bünyesinde bulunan tüm bölümler için tesis personeline yönelik takip ve denetim çizelgeleri hazırlanmıştır, uygulanma durumu takip edilmektedir. 

»  Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile yapılmaktadır, bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır. Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır.

» Tesisin tüm alanlarında (misafir odaları, yemekhane/restoran, mutfaklar, ortak kullanım alanları vb. Dahil) uyulması gereken kurallar 

» Tesisin misafir kabulüne ilişkin kurallar

» Tesislerde konaklayan misafirlerin konaklama süreleri bittikten sonra odanın temizliği/dezenfekte edilmesi ve havalandırılması, aynı odaya yeni misafirin kabulüne ilişkin prosedürler;

» İşletme İçi ve Servise İlişkin Kurallar

Temizlik, Hijyen ve Havalandırma Kuralları 

» Çalışanlara Yönelik Kurallar

» Mutfak ve İmalat Yerlerine İlişkin Kurallar

Tesis görevlisinin şüpheli veya pozitif vaka durumda olan kişilere yaklaşımı aşağıdaki şekilde uygulanacaktır;

Diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp, maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurmaları sağlanır. Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanır. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanır. Kişinin başvurduğu sağlık birimi tarafından, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir. Bulaşıcı hastalıklar birimi, olası olgu yönetim şemasına göre olguyu yönetir. Temaslılarını saptayarak, temas özelliklerine göre (yakın temaslı, temaslı) gerekli izlem prosedürlerini başlatır.

»  Covid-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanır, sonrasında temizlik personeli maske, eldiven, siperlik ve koruyucu kolluk ekipmanlarını takarak, detaylı bir şekilde su ve deterjanla temizlenir ve dezenfekte edilir. Bu işlemler sonrasında odaya yeni kişi alınabilir. Oda temizliği esnasında temizlik görevlisinin kullandığı ekipmanlar mutlaka değiştirilir.

»  Tesis içi salgın tedbir planı kapsamında uyulacak kurallar tesisimiz girişlerinde, lobi, misafir odaları, açık alanlar, asılmıştır. İnternet sitemiz olan guneslerotel.com sitesinde bahse konu olan plan yayınlanmıştır. 

» Tesisimizin kapasite bilgisi 1.5 Metre sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak Misafir ve personel bilgileri belirlenerek tesisin girişine ve diğer muhtelif yerlere herkes tarafından görülebilecek şekilde hazırlanarak asılmıştır. İşletmeye kabul edilen Misafir sayısı belirtilen sayının dışına çıkmamaktadır.

» Tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde (lavabo önleri, varsa sigara içme alanları vb.) 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmıştır. 

» Tesis giriş holünde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, tesiste uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarının yer aldığı panolar muhtelif yerlere asılmıştır. 

» İşletmemizde yemek/çay/kahve/pasta/meşrubat servisi verilen masalar arası mesafe her yönden 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Grup halinde gelen Misafirler için masa birleştirmeleri yapıldığı takdirde diğer masalarla aradaki 1,5 metre mesafe korunacak şekilde ayarlanacaktır. Ayrıca eni 70 cm daha geniş olan masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak ve masa yanlarına sandalye konulmayacaktır. Masa eni 70 cm den az olan masalarda çapraz oturma düzeni oluşturulacaktır. 

» Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden (anne veya baba ile birlikte çocuklar) olan misafirler arasında uygulanmamaktadır.

» Her masada dezenfektan bulundurulmaktadır. 

»  Her masanın, her Misafir değişiminde; masalar ve sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat ve peçetelikler her misafir kullanımından sonra silinerek uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Tercih eden Misafirlerimize tek kullanımlık şeker, tuz, baharat, peçete verilmektedir.

» Misafirlere mümkün olduğunca tek kullanımlık bardak, tabak, kaşık ve çatal sunulacaktır. Fakat Misafirin isteği üzerine kullanımına sunulan cam bardak, fincan, su bardağı, tabak, çatal, kaşık vb… malzemeler her kullanımdan sonra çamaşır suyu karışımı içeren sıvıda 5 dk. Bekletildikten sonra durulanarak deterjanlı su ile yıkanmaktadır. Kullanılan bu malzemeler imkanlar ölçüsünde bulaşık makinesinde 70 derecede deterjan ile yıkanmaktadır. 

» Ortak kullanıma sunulan Tuvaletlerin kapısı sürekli açık tutularak girişine el antiseptiği konulacaktır. Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar 1/10’luk, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları 1/100’lük çamaşır suyu ile en azından 2 saate bir sık sık temizliği yapılarak dezenfekte edilmektedir.  Ayrıca yapılan tüm temizlik işlemleri kayıt altına alınarak saklanmaktadır. Tuvaletlerde kurutma fanı yerine peçete/kâğıt havlu bulundurulacaktır. 

» Korona virüs sorumlumuz tarafından gerektiğinde ibraz edilmek üzere hijyen ve temizlik tedbirlerinin kontrolü başta olmak üzere her tedbir alanına ilişkin günlük/periyodik izleme formları ve kontrol listeleri hazırlanmış olup yapılan dezenfeksiyon ve temizlik çalışmaları düzenli olarak kontrol formuna işlenmektedir. 

» Korona virüs sorumlumuz söz konusu formları kullanarak günlük olarak tesise alınan tedbirleri denetlemekte, aksaklıkları gidermek için gerekli çalışmaları yürütmekte ve alınması gereken ilave tedbirler varsa, bu konuda tesis SORUMLU MÜDÜRÜNÜ bilgilendirmektedir. 

» İşletme İçi Salgın önleme Tedbir Planı kapsamında uyulması gereken kuralları gösteren afişler hazırlanarak tesiste personel ve Misafirlerin kolaylıkla görebileceği muhtelif alanlara asılmıştır.

» Misafirden ödeme alınırken mümkün olduğunca temassız ödeme tercih edilmektedir. Fakat para ya da kredi kartı teması olduğu zaman, alınan para ya kart Misafire iade edildikten hemen sonra personel ellerini dezenfekte etmekte ve Misafir de aynı işlemi yapması hususunda uyarılmaktadır. 

» İşletmeye alınan gıda ve temizlik maddeleri gibi tesis dışından gelen her türlü malzemenin kabulü sırasında tesis çalışanı Melih SÖBÜ tarafından yapılacak. Bu malzemeleri getiren kişiler ve bu kişilerle temas eden tesis personelinin ad, soyad ve telefon bilgileri 14 gün süre ile saklanmaktadır. Ayrıca mümkün olduğunca tesise mal alımı sırasında dezenfeksiyon kurallarına en azami şekilde uyarak personelin malzemeyi getiren şahıslara temasını en aza indirilmeye çalışılacaktır.